O fotografii patriotycznej słów kilka…

Pogratulować. Od wydarzeń na ostatnim Marszu Niepodległości w Warszawie myślałem, że ludzie zaczną świadomie odróżniać patriotów od zadymiarzy próbujących się pod patriotyzm podszyć. Że ta różnica została tym razem wyraźnie nakreślona. A dziś sie dowiaduję, że Oddział Telewizyjny Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznaje Mariuszowi Wziontkowi nagrodę Polskiej Szabli Ułańskiej za „Najlepszą fotografię patriotyczną roku 2013”. Brawo redakcjo – właśnie ci wandale, bezmyślna masa ludzka nastawiona jedynie na sianie chaosu i skopanie kogokolwiek im przeciwnego, zostali przez Was oficjalnie nazwani patriotami. Powinszować, naprawdę.

Nie mam nic przeciwko autorowi. Uważam, że wykonał znakomitą robotę. Jego fotografia mężyczyny, stojącego na tle płonącej tęczy i unoszącego wysoko polską flagę, jest po brzegi naładowana emocjami i naprawdę dużo mówi o tym, co działo się 11 listopada na Placu Zbawiciela w Warszawie. Marcinowi należy się każda nagroda, a co najmniej wyróżnienia. Nie rozumiem tylko, co kierowało jurorami wspomnianego konkursu, że wybrali akurat zdjęcie „antypatriotyczne”.

Fot. Marcin Wziontek

Trochę nie rozumiem też wypowiedzi autorki spalonej tęczy, Julity Wójcik: „Nazywanie takiego aktu przemocy patriotyzmem jest promowaniem i legitymizowaniem nienawiści”. Oczywistym jest, że to wspaniała ironia, jednak na np. World Press Photo często wyróżnia się zdjęcia ludzkich tragedii, skutków wojen, a nie ma protestów za tym, że jest to promocja przemocy i śmierci.

Na koniec: jeszcze raz gratulacja dla autora za świetny kadr. Ja bym jednak nagrody nie przyjął.

Źródła:

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s